Familja TOPTANI                                                                                                                                                                                   Copyright2004@Toptani

 

Pėr Toptanasit qė deshėn aq shumė Shqipėrinė

Historiku

Pema e Familjes

Fotografi tė Familjes

Said Toptani

Murat Toptani

Sherif Toptani

Enver Toptani

Shadan Toptani

Ihsan Toptani

Vėllezėrit Frashėri

Tituj Librash

Linke tė tjera

 

Foto te Muratit

i
i
i

Foto nga jeta dhe puna e Murat Toptanit  

 

        

   Skulptori Murat Toptani.

 

      

 

    

   Murat Toptani me veshje kombėtare. Fotografuar nga Marubi, Shkodėr 1896.

 

      

   Pikturė nga V. Halimi “Murat Toptani nė studio”, vaj.

   

  

   Murati me femijėt pėrpara bustit tė Asijes, gruas sė Muratit.  

 

    

   Pikturė nga Murat Toptani, “Premtimet e Anglisė”, 1914, akuarel.

 

    

   Bust i Skėndėrbeut bėrė nga Murat Toptani nė vitin 1889.

 

  

Ngritja e statujave apo monumenteve pėr Skėndėrbeun ka qenė dėshira mė e herėshme pėr artistėt shqiptarė. Thuajse pėr tė gjithė skulptorėt e Rilindjes dhe tė Pavarėsisė, krijimi i parė ka qenė njė bust apo projekt pėr monumentin e heroit. E njėjta gjė ka ndodhur edhe me skulptorin Murat Toptani. Nė vitin 1937 u organizua nė Toranė Konkursi Ndėrkombėtar pėr monumentin e Skėndėrbeut. Cminin e parė e mori skulptori i njohur Kroat, Agustincic, ndėrsa e drejta e ekzekutimit ju dha italianit Romaneli, statuja e tė cilit u ngrit nė Romė nė vitin 1941. Nė kėtė konkurs morėn pjesė edhe artistet dhqiptare Paskali, Cani dhe Shala. Projekti i O. Paskalit (pamja mė sipėr) ka qenė njė nga krijimet mė tė bukura tė gjithė konkursit.

 

     

M. Toptani “Skėndėrbeu”, bust i vitit 1917, baltė e pjekur.

Sipas njė kartoline tė botuar nė vitin 1930.

M. Toptani “Skėndėrbeu”, bust i vitit 1917, bronz.

Restauruar dhe derdhur nė bronz mė 1921 nga O. Paskali.

 


__________________________________________________________________________________________________________________________________________

faqja kryesore | historiku | pema e familjes | fotografi tė familjes | Said | Murat | Sherif | Enver | Shadan | Ihsan | vėllezėrit Frashėri | tituj librash | linke tė tjera

contact us:

email : webmaster

fillimi i faqes ^