Familja TOPTANI                                                                                                                                                                          Copyright2004@Toptani

 

Pėr Toptanasit qė deshėn aq shumė Shqipėrinė

Historiku

Pema e Familjes

Fotografi tė Familjes

Said Toptani

Murat Toptani

Sherif Toptani

Enver Toptani

Shadan Toptani

Ihsan Toptani

Vėllezėrit Frashėri

Tituj Librash

Linke tė tjera

Pema e Familjes Toptani

 

Marrė nga “Gazeta Shqiptare”, datė: 9 Nėntor 2002

 

GJON KASTRIOTI

Vdekur mė 1432

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I

I

SKENDERBEU

MAMICA  martuar

(1405 – 1468)

me KARL MUZAK TOPINĖ PRINC I ARBERISĖ (Shqiperisė sė mesme)

 

I

 

ALI BEJ TOPTANI (islamizuar nga turqit nga Topia nė Toptani)

 

I

 

IBRAHIM BEJ

 

I

 

ADEM BEJ

 

I

 

KAPLLAN PASHA

 

I

 

ABDYLRAHMAN BEJ

 

I

 

SAID BEJ

 

I

 

MURAT BEJ  (martuar me Asije Frashėrin)

 

I

 

Ing. SHERIF TOPTANI  (1901 – 1965)

 

Sic shihet djemte Toptani shenojne brezin e 8-te duke filluar nga Mamica Kastrioti dhe Karl Topia.

 

Skema 2 paraqet vijimin e zgjeruar te gjenerates se Murat Bej Toptanit. Plotesuar nga Xhuzepina (vajza e Ing. Sherif Toptanit), Nentor 2002.

MURAT BEJ TOPTANI martuar me ASIJE FRASHERIN (vajza e poetit te madh Naim Bej Frasheri).

 

I

I

I

I

I

I

I

I

I

I

I

Saidi

Qefseri

Sherifi

Shadani

Myzejen

Alajdin

Mubareq

Hasan

Enver

Sulejman

Shinasi

 

I

I

I

 

I

I

 

I

I

I

 

Suzana

Xhuzepina

Asika

 

Lejla

Dolli

 

Elisabeta

1 vajzė

 

 

 

I

Najada

 

Merina

Irma

 

I

Shinasi

 

 

 

Ilirjana

 

 

I

 

 

Ronald

I

 

 

 

Ermal

 

 

1 djale

 

 

Ervin

Ajten

 

 

 

Miro

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

Roland

 

 

Murat

Mirvjen

 

 

 

Izabela

 

 

I

 

 

I

1 vajzė

 

 

 

I

 

 

1 djalė

 

 

Nelson

 

 

 

 

Eugjen

 

 

2 vajza

 

 

Adria

 

 

 

 

Marlina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Astrida

 

 

 

 

Aleksandėr

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Said

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Florian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bashkeshortja e Muratit, Asija, ėshtė vajza e Sherif Frashėrit. Me vjekjen e tij tė parakohshme, Asijen e vogėl e adoptoi vėllai i Sherifit, poeti i madh Naim Frashėri, i cili e rriti, edukoi (mori dituri pėr farmaci, luante nė piano), dhe e martoi me Murat Bej Toptanin. Naimin e Muratin i bashkonin tė njėjtat ideale pėr memedheun Shqipėri.

Sic shihet nga skema tė 11 fėmijėt e Muratit e Asijes, mė tė shumtat e gjeneratave kane arritur deri mė sot e do tė vazhdojnė.

 

 Pema gjenealogjike e Familjes sė Skenderbeut

 

Marrė nga “Gazeta Shqiptare”, datė: 9 Nentor 2002, shkruar nga Lec Shillaku

 

Fisniku dhe mbasardhėsi i Gjergj Kastriot-Skenderbeut, me rastin e Jubileut tė revistės, na ka drejtue urime dhe njė pemė Gjenealogjike tė Familjes Kastrioti, tė cilėn po e botojmė nė kėto dy shtylla. Fisniku mban emrin Giorgio Castriota Scanderbeg, si emni i stėrgjyshit, Heroit tonė kombėtar, dhe banon me familje nė rrethe tė Napolit. Rreth familjes sė Kastrioteve dhe breznive tė njimbasnjishme, gjatė shekujve, kemi pasė dijeni tė percipta e tė errėta, dhe pėr kėto arėsye jemi interesue me gjetė vėrtetime dhe dokumenta sqaruese drejtė pėr sė drejti nga vetė Familja e Kastrioteve, me tė cilėn qė nė kohėn e pagėzimit tė Sheshit Skėndėrbej nė Paris, qemė ndėrlidhė. Sic dihet Familja e Skėndėrbeut mbas vdejkes sė tij dhe pushtimit Otoman tė Shqiperisė, emigroi dhe u vendos nė Italinė e Jugut, ndėr pronat qė u qenė dhurue e njoftė nga Mbreti i Napolit, Ferdinandi i Arragonės, pėr ndihmė ushtarake qė Skenderbeu i dha kur zbriti nė Itali, nė gusht tė vjetit 1461 kundėr Princit tė Tarantos, Giacomo Piccinino-s dhe Baroneve aleat tė cilėt kishin rrethuar nė Trani dhe pėrkrahshin Derėn Franceze d’Anjohu, tė sundonte mbi Mbreterinė e Napoleonit.

 

Pasardhėsit e Skėndėrbeut mbasi dėshtuen nė pėrpjekjet e tyre me lirue vendin nga pushtimi otoman, me shkarkime nė Shqipėri, tue kėrkue ndihmėn e Venedikut dhe tue nxit popullin nė kryengritje edhe pse nuk pushtuen kurrė tė interesohen pėr fatet e atdheut tė Arbėrit, u stabilizuen njėherė e mirė nė Itali. Nga Pema Gjenealogjike e Kastrioteve del se nė Itali gėzuen tituj Fisnikėrije (Nobilare) tė ndryshme dhe tė shumta, qė u vijshin nga krahinat, katundet dhe qytetet qė ata zotnojshin. Njikohėsisht, si Bulerė (Bujare-Fisnike) qė ishin, u martuen me gra familjesh aristokrate me pajė (prikė) pasunish tė tundshme dhe tė patundshme, simbas traditės sė kohės tė cilat forcuen pozitėn e tyne. Nga kėto martesa Kastriotėve nė Itali, patėn shumė djem dhe vajza me tė cilėt siguruen me breznitė e vijueshme, Derėn dhe Emnin e Kastriotėve deri nė ditėt tona.

Nė pemėn gjenealogjike tė Kastriotėve, pasardhėsit direkt tė Skėndėrbeut janė marrė pėr bazė, simbas traditės sonė katunore, trashėgimtarėt mashkuj, pėr kėtė shkak disa vėllazėni gjatė breznive tue mos lanė mashkuj pasardhės, barqet janė shue.

 

Nė Pemėn Gjenealogjike tė Kastriotėve, si aneks, gjindet dhe ajo e Topiajve, tė Islamizuem, Toptanve, pėr arėsye motra e Skėndėrbeut, Mamica me 1445 u martue me Karl Muzhak Topinė, dhe pat tre djelm: Gionin, Gjergjin dhe njė tjetėr qė i Islamizuem pat marrė emrin Ali Bej Toptani. Kėto shenime gjenealogjike lanė me kuptu se familja e Toptanėve tė sotshėm kanė prejardhjen nga i pari Ali Bej Toptani, djal i motrės sė Gjergj Kastrioti Skėndėrbeut. Nė Pemėn Gjenealogjike tė Toptanėve, sigurisht pėr mungesė kontaktesh shekullore, shenimet angrafike nė breznitė e pasardhėsit e tyne, janė tė meta dhe gjenerike. Si po shifim, dera e Toptanėve asht shekullore e permendum dhe rrjesh nga i Pari Karl Topija, Prinė i Arberisė ( i Shqiperisė sė Mesme) i cili pėr tė pėrballue kėrcėnimin e Balshės sė II-tė dhe tė Venedikasve iu drejtue pėr ndihmė ushtrie turke qė kishte mbrri deri nė Maqedoni. Mė 1385, ushtrija turke nėn komandėn e Hajredin Pashės mundi ushtritė e Balshės, nė Jug tė Lushnjės ku u vra edhe vetė Balsha i II-tė. Ishte hera e parė qė turqit hynin nė Shqipni, por edhe u duk qartė se ky fakt do tė kishte pasoja tė randa, tue konsiderue se Turqit kishin fillue pushtimet nė Ballkan. Pėr aresynat tė pushtimit tė gjatė shekullor tė osmaneve nė Shqipni, po ashtu ndeja aq e gjatė nė Itali tė pasardhėsve tė Skėndėrbeut, nuk u erdhi mbarė Kastriotėve tė nxjerrin pėrfitime pėr njė rivendosje tė Derės nė Frontin e Shqipnisė, aq sa u preferue njė i huej, Princ Vidi, i cili tue abdikue vdiq tue lanė njė dinasti fantazėm, me Skėndėr Ėied-in. Kastriotėt e kohėve tona, sidomos Ferdinant Kastriotin (15.1.1893 – 18.7.1978) janė interesue pėr manifestimet dhe ngjarjet shqiptare. Nė prill 1968 kur zhvilluen kremtimet kastriotiane tė 500 vjetorit tė vdekjes sė Skėndėrbeut nė Romė, i Pari i Derės sė Ferdinantit muer pjesė me Familjare tė tjerė. Pasardhesit e tij Filipi, vdiq mė 1984 dhe Gjergji (1928) pėrfaqėson derėn e Kastriotėve, por ka vetem dy vajza Marien (4.2.1958) dhe Maria-Luisa (30.4.1963). Pėr vijimin e Derės dhe tė Emnit tė kastriotėve Filipi ka lanė mbrapa dy vajza dhe njė djalė Gjergjin (2.8.1958).

 

Kur u inagurue Sheshi Skanderbeg, nė Paris Filipi i pati drejtue zotit Chirac telegramin qė po botojmė. Kurse Gjergji asht ndėrlidh me ne ashtu si e do tradita e Familjes sė Kastriotėve. Si po e konstatojmė nga Pema Gjenealogjike e Kastriotėve, pėr cdo brez janė pėrjetėsue emnat e tė parėve zambėdhenj: Gjon dhe Gjergj. Pėr mirėnjoftje ngaj Aragonezave emnat Ferdinat Alfons. Si emna historik, Pirro dhe Akil: me Pirron, Skėndėrbeu mburrej ndaj Kontit Picinino, dhe tue thanė se ai dhe shqiptaret e tij rrjedhin nga njė race dhe kanė tė njejtėn gjak. Pėr femrat janė pėrjetėsuese Donika, Maria, Mara.

 

Paris, Nandor 1986

 

 

Gjon Kastrioti (+ 1432)

Reposhi

Stanisha

Kostantini

Mara

GJERGJI SKENDERBEU

(1405-1468)

Gjela

Angjelina

Vlajka

 

 

 

 

 

MAMICA

(martue me Karl Muzhak Topine)

 

 

 

 

I

 

Vojsava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjoni II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjoni

Gjergji

ALI BEJ TOPTANI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena

Ferrante I

(+1551)

Kostandini I

(+1500)

Gjergji I

(+1560)

Maria

(+1540)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ibrahim Bej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erina

Porcia

Alfonsi

Pali

Gjoni

Ferrante

Vdiqen nė mes tė viteve 1518 e 1538

Gjovana

Andromaka

Akili

Federiku

Qezari

Pardo

 

 

 

 

 

 

 

Adem Bej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIRRO

(L.1509)

Kostandini II (L.1572)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Bej

 

Kapllan Pasha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Isabella

ANTONI

Filipi

Beatrice

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet Bej

Ali Bej

 

Haxhi Mehmet Pasha

 

 

 

 

 

Abdylrahman Bej

 

 

 

Sulejman Pasha

Haxhi Mitat

Abdi Bej

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

I

 

 

 

I

I

I

 

 

 

AKILI

Kostantini

Gjergji

Erina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sali Bej

Sami Bej

Niman

Abdullah

 

Jusuf

Ahmet

Said

Hysni

 

Selim Pasha

Ali Bej

Dy vajza

Adem Bej

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

I

 

I

 

I

I

I

I

 

I

I

 

I

Tereza

Gjoni

Tomaza

Margherita

Tereza

Margherita

Viktoria

ANTONI

Gjulia

Donika

Tereza

Angjela

Apolita

 

 

 

Emin Bej

Xhelal Bej

 

Reshir Bej

 

Xhemal bej

Riza Bej

Refik bej

Dy vajza

 

Mehmet Bej

Gani Bej

(+1899)

 

Abdi Bej

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilaver Bej

Mehmet Bej

 

Mehmet Bej

 

Zyhdi bej

Ramiz Bej

Murat Bej

 

 

 

Esat Pasha

(+1920)

 

 

 

 

Gjergji

Akili

Ana

Viktoria

GJERGJI

Antoni I

(L.1706)

Akili

Angjela

Elena

 

 

 

 

 

Qamil Bej

 

 

 

 

Zija bej

Faik Bej

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malile Bej

 

 

 

 

 

Luad Bej

Said

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana

(1739-1807)

FERRANTE

(1739-1822)

AntonMaria

(1734-1750)

GjonMaria

(1736-1788)

Pirro

MariaRosa

Kamila

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fadil Bej

Qefser

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Azmi Bej

Shadan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FRANCEKSU

(1779-1862)

FILIPI

(1783-1835)

MariaLuiza

Antoni

Gjergji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myzejen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alajdin

 

 

 

 

 

 

ANTONI

(1810-1832)

Gjergji

(1815-1842)

Gabrieli

(1820-1859)

Gjovana

 

Maria

FERDINANDI

(1825-1900)

Claudia

(1822-1899)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mubareq

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hasan

 

 

 

 

 

 

Elena

(1841-1860)

GJONI

(1847-1929)

MariaRosa

(1853-1865)

Maria

 

Filipi

(1860-1860)

Alfonsi

(1861-1901)

FILIPI

(1865-1937)

Katrina

(1867-1937)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enver

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sulejman

 

 

 

 

 

 

Emanuele

(1870-1871)

FRANCESKU

(1875-1943)

 

 

 

MariaAdolorata

(1893-1978)

FERDINANDI

(1891-1973)

Filomena

Donika

Matilde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shinasi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sherif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FILIPI

(1925-1984)

GJERGJI

(L.928)

MarinaDonika

(1939-1948)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xhuzepina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elena

(L.1952)

Aleksandra

(L.1954)

GJERGJI

(L.1955)

Marina

(L.1958)

Maria Luiza

(L.1963)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izabela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksander

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Said

 

 

 

 

 

 

 

Pjesa me ngjyre blu nė pemėn e familjes sė Mamicės ėshtė plotėsuar nga vajza e Ing. Sherif Toptanit, Xhuzepina. Pėr pemėn e plotė tė Familjes sė Murat Toptanit, shikoni pemėn mė sipėr.


________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

faqja kryesore | historiku | pema e familjes | fotografi tė familjes | Said | Murat | Sherif | Enver | Shadan | Ihsan | vėllezėrit Frashėri | tituj librash | linke tė tjera

contact us:

email : webmaster

fillimi i faqes ^